Mikrocerrahi ile Varikosel Tedavisi

Varikosel konusunda yanlış bilinenler ve bilimsel gerçekler:

1- Varikosel en sık karşılaşılan ve mikrocerrahi ameliyat sonucu en iyi netice elde ettiğimiz erkek kısırlığı nedenidir. Varikosel’in erkek kısırlığındaki önemi kesinleşmiş ve en başarılı tedavi yönteminin mikrocerrahi olduğu bilimsel olarak isbatlanmıştır. Mikrocerrahi varikosel ameliyatı yaptığım hastalarımın %80 kadarında spermiyogram değerleri artmakta, %20’sinde de kötüye gidiş durmaktadır.

 

2- Mikrocerrahi Varikosel operasyonu basit bir ameliyat olmayıp sadece özel mikrocerrahi eğitimi almış deneyimli ellerde başarılıdır; aksi taktirde ameliyatın başarı oranı eski tip ameliyatların başarı oranının dahi altına düşmektedir. Mikrocerrahinin de başarısız uygulamaları çok önemli komplikasyonlara, hatta organ kaybına dahi yol açabilir.

 

3- Varikosel teşhisi ultrason ile değil, sadece deneyimli bir uzman tarafından el ile yapılan muayene ile konulmalıdır. Doppler ultrasonografi ile gerçekte varikoseli olmayan birçok kişide hatalı olarak varikosel saptanarak gereksiz ameliyatlar yapılmaktadır. El muayenesinde saptanamayan varikosel kesinlikle ameliyat edilmemelidir; hiçbir fayda sağlamaz. Varikosel ergenlik yaşlarında başlar ve zaman içinde olumsuz etkileri yıllar içinde artarak zamanla kısırlığa yol açabilir. Varikosel asla acil bir durum değildir ve acil ameliyatı gerekmez; fakat geç kalınmadan 1-2 ay içinde mikrocerrahi ameliyatı uygundur.

 

4- Varikoseli olana öncelikle tüp bebek, ICSI, aşılama gibi yardımlı üreme yöntemleri önerilmemelidir. Varikosel sperm hücresinin kromozomal yapısını bozarak (DNA fragmantasyonu) eşin yumurtasını dölleme gücünü azaltmakta; dölleme gerçekleşse dahi düşük olma ihtimali artmaktadır. Defalarca tüp bebek deneyip sonuç alamayanlarda varikosel saptanmakta ve ameliyat sonucu hamilelik elde edilebilmektedir. Tüp bebek uygulaması sadece en son çare olarak düşünülmelidir; bebekte doğumsal anomali ve hastalık risklerini %30 kadar yükseltir, kadın için erken menapoz ve çok daha ciddi riskleri vardır. Varikosel zaptanan kısırlık hastalarında yapılması gereken ilk tedavi varikoselin mikrocerrahi ameliyat ile ortadan kaldırılmasıdır.

 

5- Varikosel için teknik açıdan en başarılı ve komplikasyon ihtimali en düşük yöntem eğitimli ve tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanan mikrocerrahidir. Son 20 senede 4000 kadar mikrocerrahi varikosel ameliyatı yaptım; kendi serimde ve dünyadaki bu konuda uzman merkezlerde teknik başarı %99’un üzerine çıkabilmekte, ciddi komplikasyon oranı %0’a, önemsiz komplikasyon oranı %3-4’e kadar inmektedir. Mikrocerrrahi dışındaki operasyon tekniklerinde ise %40 kadar hastada ameliyat sonrasında varikosel devam etmekte, hidrosel (testisin zarları arasında sıvı birikerek şişmesi) riski %40’a, atardamar hasarı %5’e kadar çıkmaktadır. Özel mikrocerrahi eğitimi görmemiş olanların mikrocerrahi varikosel ameliyatı yaptıklarında ise sonuçlar maalesef bundan daha da olumsuzdur; bu ameliyatı sadece özel mikrocerrahi eğitimi görenler yapmalıdır. Varikosel tedavisinde radyolojik bir girişim olan embolizasyon yöntemi düşük başarı ve yüksek ciddi komplikasyon oranları nedeni ile tercih edilmemelidir. Varikoselin ilaç ile veya bitkisel tedavisi kesinlikle yoktur.

 

6- Varikosel yetersiz ameliyat sonucu ortadan kalkmayabilir, devam edebilir; buna hatalı bir ifade ile varikosel nüks etti veya tekrarladı denilmektedir. Yetersiz cerrahi sonucu varikoselin devam ettiği saptanırsa mikrocerrahi düzeltme ameliyatı uygulanmalıdır. Mikrocerrahi olmayan ameliyatlarda varikoselin devam etme oranı %40’a kadar yükselir ve komplikasyon oranı artar. Eğitimsiz ellerde uygulanan mikrocerrahi teknikte de en az bu oranda varikoselin devam etmesi görülmektedir. Son zamanlarda artan oranda hastam mikrocerrahi yaptırdım ama düzelmedim diyerek başvurmakta; muayenelerinde belirgin varikosel saptamakta ve yaptığım ameliyatların yarıya yakınında daha önce yapılmış varikosel ameliyatlarını mikrocerrahi teknik ile düzeltmek zorunda kalmaktayım.

 

7- Mikrocerrahi veya diğer eski teknikler ile yapılan başarısız varikosel operasyonları sonrasında varikoseli devam eden veya komplikasyonlardan dolayı sorun yaşayan, hidrosel ve testisin dumura uğraması gibi ciddi sorunlar ile karşılaşan bir çok hasta ile karşılaşılmaktadır. Sperm kaliteleri veya spermiyogram neticeleri daha da bozulan hatta sıfıra kadar inen bu hastaların bir kısmı düzeltici mikrocerrahiden fayda görmekteyse de hepsine yardımcı olunamamaktadır.

 

8- Mikrocerrahinin bilinçsiz uygulanması ile varikosel ortadan kalkmayabilir, atardamar ve lenfatik kanal hasarları sonucu hidrosel ve organ kaybı gibi ciddi komplikasyonlar görülebilir. Varikosel ameliyatı olacakların mutlaka konuya gerekli önemi vererek acele etmeden araştırmalarını ve kendilerini mikrocerrahi konusunda eğitimli ve tecrübeli uzmanlara ameliyat ettirmelerini öneririm.

 

9- Varikosel ağrı nedeni olabilir. Ağrı gerçekten varikoselden kaynaklanıyor ise ağrıya yönelik operasyon tekniklerinin uygulanması ile çoğunlukla ağrı ortadan kalkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat